اکسلعمومی

تفاوت XLSB و XLSM و بررسی سه پسوند اصلی اکسل

تفاوت XLSB و XLSM و بررسی سه پسوند اصلی اکسل

زمان ذخیره کردن معمولا با سه پسوند اصلی اکسل که ماکروسافت در اختیار شما قرار میده برخورد می کنید که به ترتیب اول xlsx دوم xlsm و سوم xlsb هست و اینها تفاوتهایی با هم دارند مخصوصا تفاوت XLSB و XLSM که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

پسوند XLSX پسوند اصلی بعد از آفیس 2007

این پسوند به عنوان پیش فرض استفاده می شود و اگر شما هنگانم ذخیره سازی اقدام به تغییر آن نکنید به صورت پیش فرض برای فایلهای شما در نظر گرفته می شود . پسوند روتین اکسل می باشد و می توان گفت نمادی از صفحه گسترده بوده و در تمام نرم افزارهای مربوط به صفحه گسترده هم باز می شود . حتی در برنامه های آفیس که برای موبایلها تعبیه شده اند .

نکته : تا پیش از نسخه 2007 فایلها با پشوند XLS ذخیره می شدند که در حال حاضر تقریبا منسوخ شده و اگر بخواهید با این پسوند فایل خود را دخیره کنید با پیغام خطای اکسل مشابه نصویر زیر مواجه می شوید . و این پیغام تاکید بر این است که شما از فرمت قدیمی برای ذخیره سازی استفاده می کنید و از یکسری قابلیتها مانند اسلایسر ( آفیس 2010 به بعد ) محروم خواهید بود .

سه پسوند اصلی اکسلسه پسوند اصلی اکسل

پسوند XLSM برای ذخیره فایل به همراه ماکرو

اگر در فایل اکسل خود از توابع شخصی و یا ماکروها استفاده کرده باشید ، معمولا فایل خود را با این پسوند ذخیره می کنید . و در واقع حرف M که در انتهای این پسوند آمده نشان دهنده آن است که فایل حاوی ماکرو می باشد و همانطور که در تصویر زیر هم میبیند آیکون آن هم تغییر می کنید .

پسوند XLSB ذخیره به صورت فایلهای باینری

این نوع فایل هر دو پسوند قبلی را کاور می کند ، یعنی چه در فایل خود کد نویسی داشته باشید و چه کدنویسی نداشته باشید می توانید از این پسوند برای ذخیره سازی فایلهای خود بهره ببرید ، و همین امر هم باعث شده تا برخی از کاربران اکسل به اشتباه فکر کنند این پسوند بهتر از قبلیها در سرعت و حجم عملی میکند . ولی در واقع اینطور نیست.

تفاوت XLSB با XLSM و XLS چیست و چه زمانی و کدام مناسب تر است ؟

قبل از پاسخ بهتر نیست یک سوال از خودمان بپرسیم ، که چرا ماکروسافت پسوند XLSB را در رده سوم قرار داده و به عنوان پیش فرض در نظر نگرفته ؟ حتما مشکلی وجود داره ، یا بهتر بگم مزایا و معایبی داره و کاربر باید خودش انتخاب کنه.

بررسی ساده برای درک بهتر تفاوت XLSB با XLSM

یک فایل اکسل یکسان را با دو پسوند مورد بحث ذخیره کنید .( مانند تصویر زیر )

تفاوت xlsm و xlsbتفاوت XLSM و XLSB

پسوند هر دو فایل را به zip تغییر دهید . ( دقت داشته باشید که پسوند را تغییر ذهید ، فایل را فشرده نکنید)

نکته : پسوند فایلها به صورت خودکار توسط ویندوز مخفی می شوند و برای نمایش آن باید در صفحه اکسپلرور و تب view تیک گزینه File Name Extensions را بزنید.

نمایش پسوند فایلها در ویندوزنمایش پسوند فایلها در ویندوز

حالا کافیست که هر دو فایل را در پوشه های جداگانه از فشردگی خارج کنید .

ظاهرا فایلها با هم یکی هستند ولی در واقع اگر پوشه xl را باز کنید می بینید که برخی فایلها در فرمت XLSB با پسوند bin می باشد . که مخفف Binary بوده و این یعنی که با فرمت صفر و یک ذخیره می شود .

پسوند باینری اکسلپسوند باینری اکسل

حالا الان یک تصور غلطی وجود داره یا بهتر بگم یک تصور ناقص و اون هم اینه که فایلهای اکسل با پسوند XLSB سریعتر از بقیه فرمتها عمل می کنند ، در صورتی که چنین نیست و به دلیل ساختار باینری تنها در زمان ذخیره سازی و باز شدن مجدد کمی سریعتر عمل می کنند که آن هم در فایلها بزرگ و حجیم مشهود است .

تفاوت بزرگ xml و Binary در این است که xml قابل ریکاوری و تعمیر می باشد و XLSB چنین نیست و برای فایلهای کوجک اصلا XLSB پیشنهاد نمیشود ، به دلیل اینکه اگر بخشی از فایل خراب شود ، دیگر هیچ قسمت آن را نیمی توانید بازیابی کنید و در واقع صفر یا یک ( یا هست یا نیست )

پس چرا اصلا ماکروسافت XLSB رو قرار داده و کجا استفاده میشه ؟

اگر فایل شما خیلی حجیم شده و محاسبات خاصی هم نمیخواید روش انجام بدین و معمولا به عنوان مشاهده کردن ازش بهره می برید ، و بکاپ هم ازش دارین می تونید از پسوند xlsb استفاده کنید ، اینجا بحث در مورد فایلهایی با حجم بالاتر از 500 مگابایت هست که تفاوت دو فایل xlsm و xlsb در زمان باز و بسته شدن محسوس باشد . بدیهی است که سرعت پردازش و پاسخدهی حین کار با فایل اکسل صرف نظر از پسوند آن ، به سخت افزار سیستم شما مربوط می باشد.

مشاهده ویدیو تفاوتهای XLSB و XLSM

نمایشگر ویدیو

Media error: Format(s) not supported or source(s) not found

دریافت پرونده: samangantarabar.ir/wp-content/uploads/2020/04/xls3.mp4?_=2

00:00
00:00
00:00

برای افزایش یا کاهش صدا از کلیدهای بالا و پایین استفاده کنید.


(1) انواع پسوند فایل های اکسل - مهارت ها
انواع پسوند فایل های اکسل - مهارت ها


(2) چگونه فایل اکسل را کاهش دهیم
چگونه فایل اکسل را کاهش دهیم


(3) از پسوند xlsb برای ذخیره فایلها استفاده
از پسوند xlsb برای ذخیره فایلها استفاده نکنید فرساران


(4) فرمت های پرکاربرد پشتیبانی شده در اکسل
فرمت های پرکاربرد پشتیبانی شده در اکسل - گروه تحلیلگری


(5) تفاوت xlsm و xlsb زمان ذخیره سازی
تفاوت xlsm و xlsb زمان ذخیره سازی فایلهای اکسل


(6) تفاوت فرمت های اکسل XLS XLSX XLSM
تفاوت فرمت های اکسل XLS XLSX XLSM XLAM و غیره


(7) پسوند فایل در اکسل - مرکز آموزش تخصصی
پسوند فایل در اکسل - مرکز آموزش تخصصی مایکروسافت اکسل Excel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 8 =

دکمه بازگشت به بالا