اکسلعمومیماکروسافت آفیس

با خطاهای هفتگانه اکسل آشنا شوید و آنها را ضربه فنی کنید

خداقوت به همه کاربران .برای همه شما پیش آمده که هنگام فرمول نوشتن در اکسل،با خطاها و ارور هایی مواجه می شید که حسابی انرژیتون رو میگیره.با این آموزش همراه ما باشید تا بریمه به جنگ با خطاهای هفتگانه.

7 خطای مربوط به فرمولهای اکسل در این مطلب توضیح داده و راه برطرف کردن آنها نیز بیان شده است .

خطای اول VALUE#

این پیغام خطا زمانی درون سلول حاوی فرمول در اکسل نمایان می شود که کاربر سعی در محاسبه داده های اشتباه داشته باشد . مثلا شما در A1 مقدار متنی “نادر” را وارد کرده باشید و در A2 مقدار عددی “20” قرار داده باشید و در سلول A3 فرمول A1/A2 قطعا با خطای VALUE# مواجه می شوید چرا که سعی در تقسیم یک داده متنی به داده عددی دارید که امکان پذیر نیست.

خطای دوم ?NAME#

این خطا هم زمانی نمایان می شود که بخشی از فرمول را اشتباه نوشته باشید مثلا در جاهای لازم از ” استفاده نکرده باشید یا خود تابع رو اشتباه نوشته باشید به عنوان مثال نتیجه تابع زیر ?NAME# خواهد بود چرا که Vlooku اشتباه نوشته شده است.

=VLOOKU(R16,E3:G8,2,FALSE)

خطای سوم !NUM#

عددی که در فرمول استفاده کرده اید یا خیلی خیلی بزرگ است و یا خیلی خیلی کوچک . به هرحال داده عددی استفاده شده مشکل دارد.

خطای چهارم N/A#

شاید یکی از شایعترین خطاهای فرمول نویسی در اکسل باشد و زمانی اتفاق می افتد که اکسل داده استفاده شده در فرمول را پیدا نکند و که N/A هم مخفف Not Available یعنی در دسترس نبودن است . مثلا در مثال نوشته شده در خطای دوم اگر شما در سلول R13 مقداری قرار ندهید با خطای N/A# مواجه خواهید شد.

خطای پنجم !NULL#

اگر در فرمول خود به جای علامتهای ریاضی از فاصله استفاده کنید این خطا را دریافت خواهید کرد . تصویر زیر را ببینید :

خطای !NUM# اکسلخطای !NUM# اکسل

خطای ششم !REF#

همونطور که از اسمش پیداست از Reference گرفته شده یعنی بخشی از فرمول که در اون ارجاع به سلولی داده شده دارای مشکل هست . این ارور بیشتر زمانی رخ میده که ردیف یا ستونی از اکسلتون رو پاک میکنید که در فرمولها از اون سطر یا ستون استفاده شده بوده . و در فرمول درست در قسمتی که آدرس سطر یا ستون پاک شده نوشته شده عبارت !REF# نوشته میشه .

خطای هفتم 0/DIV#

این خطا زمانی رخ میده شما از عدد 0 یا سلول خالی در فرمولی استفاده کنید که وجود مقدار درون اون سلولها به جای صفر و خالی الزامی باشه . مانند تصویر زیر که در فرمول سعی کرده ایم عدد 10 را تقسیم بر صفر کنیم که نتیجه برابر با 0/DIV# می باشد.

خطای 0/DIV در اکسلخطای 0/DIV در اکسل

یک مورد دیگر هم وجود دارد که نمی شود نام آن را خطا گذاشت و به دلیل نبودن فضای کافی در سلول ایجاد می شود . اگر حاصل فرمول شما بزرگتر فضای سلول باشد اکسل به ناچار نتیجه را به صورت ###### نمایش می دهد .

برای برطرف کردن خطاهای فوق بهترین راه این است که دلیل به وجود آمدن آنها را برطرف کنیم . مثلا در خطای هفتم مقدار وارد شده در B1 را اصلاح کنیم .

ولی راه دیگیر که دجود دارد که البته خطا را برطرف نمیکند بلکه از نمایش آن جلوگیری می کند استفاده از تابع IFERROR می باشد . این تابع دو آرگومان بیشتر ندارد .

آرگومنهای iferrorآرگومنهای iferror

در آرگومان اول فرمول را وارد می کنید . اگر فرمول با خطا مواجه شد در آرگومان دوم می نویسید که اکسل چه کار بکند . مثلا اگر خطا داد بنویسد “خطا” که فرمول به شکل زیر می شود.

iferroriferror

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[nectar_woo_products product_type=”all” category=”excel” columns=”3″ per_page=”3″]

[recent_posts style=”default” category=”excel” columns=”3″ order=”DESC” orderby=”rand” posts_per_page=”3″]


(1) 7 خطای رایج در اکسل Excel و روش رفع
7 خطای رایج در اکسل Excel و روش رفع آن ویدئو آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

دکمه بازگشت به بالا