آموزش اکسس مقدماتی تا پیشرفتهعمومی

کاربرد مایکروسافت اکسس توانایی های این نرم افزار قدرتمند

اکسس

اکسس (Access) امکانات مختلفی برای انواع مختلف پایگاه داده ارائه می دهد. می توانید از اکسس برای توسعه انواع برنامه ها استفاده کنید:

 • برنامه های شخصی
 • برنامه های تجاری کوچک
 • برنامه های اداری
 • برنامه های گسترده
 • برنامه های فرانت-اند (سمت کاربر) برای پایگاه داده های کلاینت/سرور
 • برنامه های وب

1-بستر توسعه برای برنامه های شخصی

در سطح مقدماتی می توانید از اکسس برای توسعه سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی ساده و شخصی استفاده کنید. نکته ای که باید مراقب باشید اینه که استفاده از اکسس به طور فریبنده ای آسان به نظر می رسد. ویزاردهای فوق العاده داخلی اکسس آن را به محصولی تبدیل کرده که هر کسی می تواند از آن استفاده کند. پس از گذراندن یه سری مراحل و سوالات در ویزارد، برنامه ساخته می شود و به راحتی می توانید به قسمت های مختلف برنامه، صفحه های ورود داده، گزارش ها و جدول های پشتیبان دسترسی داشته باشید.

در حقیقت وقتی مایکروسافت برای اولین بار اکسس را منتشر کرد، افراد زیادی معتقد بودند که کار برنامه نویس و یا مربی کامپیوتر کم اهمیت نشان داده شده چون به نظر می رسید هر کسی می تواند با استفاده از اکسس یک برنامه پایگاه داده بنویسد. گرچه می توان ساده ترین برنامه های اکسس را بدون هیچ ایده طراحی و خیلی ساده تولید کرد اما بیشتر برنامه ها حداقل به کمی طراحی و تغییرات برای سفارشی سازی نیاز دارند.

اگر کاربر نهایی نیستید و نمی خواهید زمان زیادی برای یادگیری پیچیدگی های اکسس بگذارید پس استفاده از ویزاردهای اکسس برای تولید برنامه های شخصی، شما را راضی خواهد کرد. می توانید بعضی از قسمت هایی که با ویزارد ساخته شده را تغییر دهید و مشکلی هم پیش نیاد. این زمانی است که می خواهید یک برنامه شخصی را سفارشی کنید بدون اینکه دانش پایه مناسبی داشته باشید.

2-بستر توسعه برای برنامه های تجاری کوچک

اکسس یک پلتفرم و بستر عالی برای ساخت و توسعه برنامه ای است که یک تجارت کوچک را اداره کند. با ویزاردهای آن می توانید به سرعت و به راحتی، پایه و اساس برنامه را بسازید. امکان ساخت ماکرو و ماژول های کد به کاربران و توسعه دهندگان حرفه ای امکان می دهد تا کتابخانه ای از کدها با قابلیت استفاده مجدد بسازند و همچنین امکان اضافه کردن کد به فرم ها و گزارش ها باعث می شود تا آن ها بتوانند فرم ها و گزارش های سفارشی قدرتمندتری بسازند.

زمان و هزینه در طی فرایند توسعه، محدودیت اصلی استفاده از اکسس برای توسعه یک برنامه تجاری کوچک و سفارشی است. افراد زیادی از ویزاردهای اکسس برای شروع فرآیند توسعه استفاده می کنند اما در ادامه متوجه می شوند که نمی توانند برنامه های خود را به تنهایی سفارشی کنند. صاحبان مشاغل کوچک اغلب این مشکل را حتی بیشتر از کاربران شخصی تجربه می کنند. تقاضا برای یک برنامه کسب و کار کوچک معمولاً بسیار بیشتر از برنامه های شخصی است. بسیاری از پزشکان، وکلا و سایر متخصصان پس از اینکه در فرآیند توسعه به بن بست می رسند از یه حرفه ای کمک می گیرند.

آنها همیشه نگران هزینه تبدیل برنامه شان به یک برنامه قابل استفاده هستند. به عنوان مثال پزشکی که برای اتوماسیون مطب خود یک سری فرم و گزارش ساخته است. همه چیز خوبه تا زمانی که به تهیه صورتحساب بیمار، ورود پرداخت ها و گزارش های دریافتی می رسد. گرچه در نگاه اول این فرایندها ساده به نظر می رسند اما در بررسی های بیشتر پزشک متوجه می شود که گزارش ها و فرم های ساخته شده با ویزارد پیچیدگی لازم را در مرحله صدور صورتحساب ندارند.

متأسفانه پزشک وقت و مهارت برنامه نویسی برای اضافه کردن ویژگی های لازم را نداشته است. بنابراین در استفاده از اکسس به عنوان ابزاری برای توسعه برنامه های تجاری کوچک باید در مورد هزینه و زمان فرآیند توسعه واقع بین بود حتی اگر جز ساده ترین برنامه ها باشند.

3-بستر توسعه برای برنامه های اداری

اکسس برای توسعه برنامه ها برای بخش های مختلف در شرکت های بزرگ فوق العاده است. بیشتر بخش ها در شرکت های بزرگ بودجه ای برای تولید برنامه ها با طراحی خوب اختصاص می دهند.

بیشتر بخش ها معمولاً یک کارشناس کامپیوتر دارند که در طراحی فرم ها و گزارش ها کمک می کند. این باعث می شود که هر کدام از بخش ها برنامه منحصر به فردی داشته باشد. در صورت نیاز به یک فرم پیچیده، تهیه گزارش و یا برنامه نویسی، شرکت های بزرگ معمولاً منابع و پپشتیان های داخلی دارند که می توانند کمک های لازم را انجام دهند. اگر پشتیبانی وجود نداشته باشد، کار را به افراد متخصص خارج از شرکت واگذار می کنند.

4-بستر توسعه برای برنامه های گسترده

اکسس علاوه بر اینکه برای برنامه های اداری بهترین گزینه است برای تولید برنامه های گسترده و سراسری هم مفید می باشد. میزان موفقیت به شرکت بستگی دارد. محدودیت هایی وجود دارد؛ به عنوان مثال، محدودیت تعداد کاربرانی که می توانند به صورت همزمان از برنامه با حفظ کارایی استفاده کنند و یا محدودیت تعداد رکوردهای وروردی به یک جدول بدون افت قابل توجه در عملکرد آن. تعداد و میزان این محدودیت ها به عواملی متفاوتی بستگی دارد؛ مانند:

 • حجم ترافیک در شبکه چقدر است؟
 • مقدار RAM چقدر است و سرور چند پردازنده دارد؟
 • چگونه از سرور استفاده می شود؟ به عنوان مثال، آیا برنامه هایی مانند مایکروسافت آفیس از روی سرور بارگیری می شوند یا از کلاینت ها؟
 • چه نوع کارهایی را کاربران برنامه انجام می دهند؟ به عنوان مثال، آیا جستجو می کنند؟ داده وارد می کنند؟ گزارش ها را اجرا می کنند؟ …
 • اکسس و برنامه های اکسس کجا اجرا می شوند؟ (سرور یا سیستم کاربر)
 • سیستم عامل شبکه چیست؟

تجربه ثابت کرده که برنامه های اکسسی که مبتنی بر شبکه های کلاینت/سرور نیستند و بیش از 10 الی 15 کاربر همزمان و بیش از 100000 رکورد دارند، عملکرد ضعیفی خواهند داشت. به یاد داشته باشید که این اعداد به عوامل ذکر شده و عملکرد قابل قبول از نظر شما و کاربران بستگی دارند. اگر این محدودیت ها در بک-اند (سمت سرور) باشند باید اکسس را به عنوان فرانت-اند (سمت کلاینت) در پایگاه داده کلاینت/ سرور در نظر بگیرید، یعنی می توانید از اکسس برای ساخت فرم ها و جدول ها استفاده کنید در حالی که ذخیره در جدول ها و پرس و جوها در سمت سرور پایگاه داده انجام می شوند.

5-فرانت-اند برای برنامه های کلاینت/ سرور

یک پایگاه داده کلاینت/سرور مانند اس کیو ال سرور (SQL Server) یا اوراکل (Oracle)، پرس و جوها را در سمت سرور پردازش می کند و نتایج را به سیستم کاربر برمی گرداند. نرم افزار سرور نمی تواند داده ها را به کاربر نمایش دهد و اینجاست که از اکسس استفاده می شود. اکسس به عنوان بخش سمت کاربر می تواند داده های برگشتی از سرور را در گزارش ها، صفحه های اکسل یا فرم ها نمایش دهد. اگر کاربر داده را در فرم اکسس تغییر دهد، سیستم کاربر این تغییرات را به پایگاه داده در سمت سرور ارسال می کند. در نهایت می توانید یا به پایگاه داده وصل شوید که داده ها از طریق جدول ها برای شما و کاربران قابل دسترسی است یا از تکنیک هایی برای دسترسی مستقیم به داده های کلاینت/ سرور استفاده کنید.

6-ابزاری برای برنامه های توسعه وب

از اکسس می توانید برای ساخت برنامه های وب استفاده کنید، برنامه هایی که در مرورگر اجرا می شوند. قابلیت های وب اکسس از اکسس 2013 به بعد بسیار توسعه یافته است.

7- یادگیری

 

منبع : Sari Asan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 12 =

دکمه بازگشت به بالا