آموزش کامل آفیس ورد گام به گامعمومی

آموزش تصویری و گام به گام فهرست نویسی در ورد فیلم

یکی از سؤالات رایجی که برای اکثر مقاله نویسان پیش می آید این است که چگونه مقاله خودشان را فهرست بندی نمایند. در مطلب قبلی آموختیم که بهترین روش یادگیری ورد حرفه ای در کمتر از 1 ماه به چه نحوی است. در این مطلب می خواهیم طرز فهرست نویسی در ورد را به شما آموزش دهیم. همچنین ویدئویی که در ابتدای متن قرار داده ایم، تا حد زیادی به شما در یادگیری این مطلب کمک خواهد نمود.

مقدمه:

یکی از پرکاربردترین نرمافزارهای اداری نرم افزار Word از مجموعه برنامه های آفیس می باشد. این برنامه ها که ساخته شرکت مطرح مایکروسافت می باشد برای سیستم عاملهای مختلف موجود، طراحی و تولید شده اند که هم اکنون نیز کاربران فوق العاده زیادی در حال استفاده از آن می باشند.

آموزش فهرست نویسی در Word:

مطلب کاربردی: آموزش تصویری چگونه در نرم افزار ورد خط بکشیم؟

پس از نوشتن مقاله یا پروژه خود، عناوینی که میخواهید در فهرست دیده شوند را باید Heading بندی کنید. برای این کار ابتدا عنوان خود را به حالت Select در آورده و از تب Home و منوی Styles یکی از فرمتهای Heading 2 ، Heading 1 یا Heading 3 را انتخاب کنید. به عبارتی دیگر برای عناوین اصلی(در این مثال عنوان فصل اول) Heading 1 و برای عناوین فرعی یا عنوان هر پاراگراف که عنوان همان فصل می باشد Heading 2 را برمی گزینیم. این مراحل در تصاویر زیر مشخص شده است.

ورد1

ورد2

ورد3

پس از انتخاب یکی از حالات، رنگ، اندازه و فونت نوشته شما تغییر میکند. آن را به حالت دلخواه خود درست کرده و این فرمت را با استفاده از Format Painter به سایر عناوین موجود در متن اختصاص دهید. لازم به ذکر است که با دو بار کلیک روی این ابزار، برای همیشه به حالت انتخاب در میاید و دیگر لازم نیست هر بار روی آن کلیک کنید.

پس از اتمام کار، مکان نما را به صفحه ای منتقل کنید که میخواهید فهرست در آن ایجاد شود. از تب Reference و منوی Table Of Contents یکی از قالب ها را به دلخواه انتخاب میکنیم.

References-word

مشاهده میکنید که تمامی عناوین انتخاب شده همراه با شماره صفحه ایجاد میشوند. اگر میخواهید این فهرست به سمت راست منتقل شود، با کلیک بر روی سه نقطه بالای پنجره فهرست تمام آن را Select All کرده و با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl Shift آن را به سمت راست منتقل کنید.

برای راست چین بودن فهرست به صورت پیش فرض، از منوی page setup زبانه layout قسمت section direction گزینه right to left را انتخاب کنید تا همیشه فهرست شما بعد از هر به روزرسانی راست چین بوده و نیازی به استفاده از ctrl shift نباشد.

مطالعه این پست مشابه پیشنهاد ماست: چگونه در نرم افزار ورد باچندین شکل و رنگ، کادر بگذاریم؟

همچنین روش دگر راست چین کردن فهرست این است که به سربرگ home رفته و از مسیری که در شکل زیر می بینید گزینه right to left را انتخاب کنید.

ورد5

در مراحل بعدی اگر یک عنوان اضافه شد و یا شماره صفحه برخی از عناوین تغییر پیدا کرد با انتخاب گزینه Update Table در بالای پنجره فهرست میتوانید آن را به روز کنید. با انتخاب گزینه Update Page Number Only فقط شماره صفحات به روز شده و با انتخاب Update Entire Table اگر عنوان جدیدی اضافه شده بود، وارد جدول خواهد شد.

 

منبع : Sari Asan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − هشت =

دکمه بازگشت به بالا