آموزش کامل آفیس ورد گام به گامعمومی

آموزش تصویری و گام به گام نحوه نوشتن پاورقی

woord0

معمولاً در انتهای بعضی از صفحات کتابها، مقالات و مجلات توضیحات جانبی یادداشت می شود تا به ما، در درک بهتر نوشته کمک کند. به اینگونه نوشته ها پاورقی یا پانویس می گویند. شرکت بزرگ مایکروسافت برای نرم افزار word نیز این امکان را فراهم کرده تا شما در صورت نیاز، اینکار را به راحتی انجام دهید. در این مقاله نحوه نوشتن و همچنین حذف پاورقی در ورد را خواهید آموخت.

مقدمه:

در مورد پاورقی نوشته ها باید بگوییم که پاورقی در مورد واژه ای از نوشته توضیحاتی را ارائه می دهد و نوشته را تکمیل تر می کند و خواننده را از بطن آن وازه آشنا تر می نماید. پاورقی ممکن است اطلاعاتی را در مورد نام اشخاص، مکان، اشیا،گیاهان،حیوانات، جانداران و همچنین سایر اطلاعات علمی باشد. پاورقی می‌تواند هر چیزی مانند توضیح و اطلاعاتی در خصوص آن کلمه، نام لاتین، نام نویسنده، مرجع و… باشد. در این مقاله می خواهیم آموزش ایجاد پاورقی در ورد را به شما آموزش دهیم.

 


آموزش گام به گام نوشتن پاورقی در برنامه word:

گام اول: برای ثبت پاورقی ابتدا برنامه‌ی ورد را اجرا کرده و بر روی کلمه‌ای که می‌خواهید پاورقی به آن اضافه کنید کلیک نمایید سپس همانند تصویر زیر بر روی تب Reference بروید و بر روی گزینه‌ی Insert Footnote کلیک کنید. آنگاه فلش در پایین صفحه قرار می‌گیرد و شما می‌توانید توضیحات مربوطه را وارد کنید.

پاورقی0

گام دوم: فارسی سازی و راست‌چین کردن پاورقی به این صورت است که ابتدا به سربرگ view بروید و در قسمت Document view، حالت نمایش را از Print Layout را به Draft تغییر دهید.پاورقی2گام سوم: اکنون دوباره به تب References رفته و در قسمت Footnote بر روی Show Notes کلیک کنید. در پایین صفحه پنجره‌ای باز می‌شود از منو Footnote Separator را انتخاب کنید.پاورقیگام چهارم: برای جابه‌جا کردن خط پاورقی به سمت راست کلید Ctrl R ، برای سمت چپ Ctrl L و برای وسط چین Ctrl E‌‌‌‌ را فشار دهید. در اخر دوباره به تب View رفته و حالت نمایش را از Draft به Print Layout تغییر دهید.حتماً بخوانید: آموزش تصویری چگونه در نرم افزار ورد خط بکشیم؟

تنظیمات پاورقی در word:

برای ویرایش پاورقی به صورت تصویر زیر عمل کنید . بر روی بخش نشان داده شده کلیک نمایید و مطابق تصویر مراحل را انجام دهید:

پاورقی4

  • Footnotes: محل قرارگیری پاورقی را مشخص می‌کند که در پایین صفحه می‌باشد.
  • Number format: شماره‌گذاری پاورقی را نشان می‌دهد که می‌تواند برحسب عدد و حروف باشد.
  • Numbering: با توجه به اینکه شماره‌گذاری در ورد به‌صورت پیوسته می‌باشد برای اینکه شماره‌ی پاورقی‌ها هر صفحه به صورت جداگانه باشد می‌توانید گزینه‌ی Restart each page را انتخاب کنید تا در هر صفحه شماره‌گذاری پانویس از یک شروع شود.

آموزش حذف پاورقی در word:

اگر می‌خواهید تنها یک پاورقی را حذف کنید کافی است آن را انتخاب و کلید Delete را فشار دهید. اما برای حذف همه‌ی پاورقی‌ها به این صورت باید عمل کنید. درون متن کلیک کنید و از تب Home در قسمت Editing بر روی Replace کلیک کنید. پنجره‌ای باز می‌شود حال بر روی More کلیک کنید. در قسمت Special بر روی Footnote Mark کلیک کرده تا کد (( e^ ایجاد شود و بعد بر روی Replace all کلیک کنید. به این ترتیب کل پاورقی‌ها حذف خواهند شد.

پاورقی5

 

 

منبع : Sari Asan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

دکمه بازگشت به بالا