آموزش کامل آفیس ورد گام به گامعمومی

آموزش گام به گام طرز ایجاد و ویرایش یک فهرست چند سطحی در ورد

فهرست نویسی چند سطحی

Microsoft Word به شما امکان می دهد تا به راحتی فهرست های چند سطحی را در اسناد خود ایجاد و قالب بندی کنید. می توانید انواع مختلفی از ویژگی های قالب بندی از جمله فهرست های bulleted، numbered و یا alphabetized را انتخاب کنید. بیایید به این فهرست ها یک نگاهی بیندازیم.

روش دیگر: آموزش تصویری و گام به گام فهرست نویسی در ورد فیلم

نحوه ایجاد فهرست چند سطحی در Microsoft Word

ایجاد یک فهرست چند سطحی در Word بسیار ساده است. با تایپ کردن یک یا چند خط از فهرست خود، و با قرار دادن هر مورد از فهرست در یک خط متفاوت شروع کنید. سپس آن خطوط را انتخاب کنید.

C:UsersPCDesktopdownload.png

در سربرگ “Home” بر روی دکمه “Multilevel Lists” کلیک کنید و سپس یکی از انواع فهرست های داخلی را که در لیست کشویی نشان داده شده است را انتخاب کنید.

C:UsersPCDesktopx2018-06-20-9.png.pagespeed.gp jp jw pj ws js rj rp rw ri cp md.ic.c6MtgDfC3b.png

اکنون فهرست شما با همان Style که انتخاب کرده اید قالب بندی می شود.

C:UsersPCDesktopdownload (1).png

در حال حاضر یک فهرست تک سطحی دارید. حقیقت این است که از نظر فنی، فهرست های یک و چند سطح در Word تفاوت چندانی با هم ندارند. زمانی که شروع به افزایش و کاهش سطح های فهرستتان کنید، آن را به یک فهرست چند سطحی تبدیل می کنید.

افزایش و کاهش خطوط در فهرست چند سطحی

کم کردن خط در فهرست سطح آن را کمتر می کند. افزایش یک خط درست برعکس است و سطح آن را بیشتر می کند.

با فشار دادن Tab یا Shift Tab، سطوح فهرست را کم یا زیاد کنید.

با قرار دادن مکان نمای خود در ابتدای خط مورد نظر برای کم یا زیاد کردن موارد آن اقدام کنید.

C:UsersPCDesktopximg_5b1efc30d3627.png.pagespeed.gp jp jw pj ws js rj rp rw ri cp md.ic.Rxqrji8FnG.png

برای اضافه کردن موارد به یک خط و رفتن به سطح پایین، کافی است کلید Tab را بزنید.

C:UsersPCDesktopdownload (2).png

می توانید هر چند بار که خواستید تعداد سطح ها را با زدن کلید Tab افزایش دهید و به سطوح پایین تر بروید. در اینجا، ما سطح خط سوم را دو بار کاهش دادیم (از سطح 1 به سطح 3 بردیم).

C:UsersPCDesktopdownload (3).png

اگر می خواهید چهار، پنج یا حتی سطوح بیشتری به فهرست چند سطحی خود اضافه کنید، این مراحل را تکرار کنید.

C:UsersPCDesktopximg_5b1efddca7786.png.pagespeed.gp jp jw pj ws js rj rp rw ri cp md.ic.R6HCh498ph.png

همچنین می توانید با قرار دادن مکان نما در ابتدای خط و سپس فشار دادن کلید های Shift Tab، یک خط را ارتقا دهید و آن را به سطح بالاتری ببرید (آن را به عقب برگردانید) …

C:UsersPCDesktopimg_5b1efe5a1db89.png.pagespeed.ce.wNTBW8o997.png

C:UsersPCDesktopximg_5b1efea0b1e4c.png.pagespeed.gp jp jw pj ws js rj rp rw ri cp md.ic.hbSuteSzGX.png

در صورت نیاز می توانید چندین خط را همزمان انتخاب کنید و سپس بر روی کلیدهای Tab یا Shift Tab ضربه بزنید و سطحشان را ارتقا دهید …

C:UsersPCDesktopdownload.png

C:UsersPCDesktop2018-06-20-11.png.pagespeed.ce.g0yHIT5iGn.png

برای یک خط، یک سطح خاص انتخاب کنید

استفاده از کلیدهای Tab و Shift Tab احتمالاً ساده ترین راه برای کاهش و یا گسترش سطح های خطوط در فهرست شماست، اما جالب است بدانید نرم افزار ورد برای انتخاب یک سطح خاص راهکار دیگری هم دارد.

مکان نمای خود را بر روی هر مکان از خطی که می خواهید سطحش را تغییر دهید قرار دهید (یا می توانید چندین خط را با هم انتخاب کنید).

بر روی دکمه “Multilevel List” در سربرگ Home کلیک کنید، روی گزینه “Change List Level” در منوی کشویی بزنید و سپس سطح مورد نظر خود را انتخاب کنید.

C:UsersPCDesktopx2018-06-20-13.png.pagespeed.gp jp jw pj ws js rj rp rw ri cp md.ic.3HhJi5oUin.png

خط (یا خطهایی) که انتخاب کردید به آن سطح تغییر می یابد.

C:UsersPCDesktopximg_5b2027aca9683.png.pagespeed.gp jp jw pj ws js rj rp rw ri cp md.ic.mXNtDCsveE.png

چگونه به سرعت نوع فهرست چند سطحی خود را تغییر دهید

بعضی اوقات ممکن است تصمیم بگیرید که نوع اصلی فهرست چند سطحی که استفاده می کنید را تغییر دهید. شاید در ابتدا به سراغ شماره ها رفته باشید از آن ها برای فهرست بندی استفاده کرده اید، اما الان می خواهید از بولت استفاده کنید. یا شاید دلتان می خواهد از یک طرح خاص برای شماره گذاری فهرستتان استفاده کنید. در هر صورت به راحتی می توانید نوع فهرست را تغییر دهید.

مکان نمای خود را در هر نقطه و یا در هر خط از فهرستی که می خواهید تغییر دهید، قرار دهید. واقعاً فرقی نمی کند کجا باشد، زیرا این کار باعث تغییر کل فهرستتان می شود.

منوی کشویی “Multilevel Lists” را باز کنید و این بار فقط بر روی هر نوع فهرست پیش فرضی که مد نظرتان است کلیک کنید.

C:UsersPCDesktopximg_5b1f002fee63b.png.pagespeed.gp jp jw pj ws js rj rp rw ri cp md.ic.Tvc896kf16.png

کل فهرست شما به نوع جدیدی که انتخاب کردید تغییر می کند.

C:UsersPCDesktopximg_5b1f00577345d.png.pagespeed.gp jp jw pj ws js rj rp rw ri cp md.ic.3Xf4zTV3d5.png

چگونه می توان فهرست چند سطحی را شخصی سازی کرد

اگر می خواهید در فهرست خود چیزی را تغییر دهید مانند نحوه شماره گذاری، یا تراز کردن سطوح و … چه باید بکنید؟ خب، می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. فهرست های چند سطحی در Word خیلی راحت قابل تنظیم هستند و به شما امکان می دهند هر ویژگی را که می خواهید تغییر دهید.

با قرار دادن مکان نمای خود در هر نقطه بر روی هر خط در فهرست خود شروع کنید. منوی کشویی “Multilevel List” را باز کنید، و فرمان “Define New Multilevel List” را انتخاب کنید.

C:UsersPCDesktopximg_5b2028d22a790.png.pagespeed.gp jp jw pj ws js rj rp rw ri cp md.ic.j69sad_PjU.png

پنجره Define New Multilevel List ظاهر می شود و تعدادی گزینه اصلی برای شخصی سازی خطوط فهرستتان را نشان می دهد. با این حال، در این قسمت تنظمیات بیشتری وجود دارد که می توانید به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید، برای دیدن این تنظیمات روی دکمه “More” در گوشه پایین سمت چپ کلیک کنید.

C:UsersPCDesktop2018-06-20-14.png.pagespeed.ce.pkOqneUGfw.png

پنجره شما باید به این شکل باشد، با تعدادی گزینه های اضافی که در سمت راست قرار دارند.

C:UsersPCDesktopx2018-06-20-15.png.pagespeed.gp jp jw pj ws js rj rp rw ri cp md.ic.EahCbPqbVc.png

خب، ابتدا سطح فهرستی را که می خواهید تغییر دهید انتخاب کنید. می توانید در فهرست شماره گذاری شده ساده که در سمت چپ و یا روی یک از خط هایی در پنجره وسطی قرار دارند کلیک کنید تا برنامه به شما نشان دهد فهرستتان به چه شکلی در می آید.

C:UsersPCDesktop2018-06-21.png.pagespeed.ce.wK7AGdmWCj.png

در این قسمت دسته ای از گزینه ها برای تغییر قالب شماره ها و موقعیت یابی برای سطح انتخاب شده را می بینید.

خب، بیایید این گزینه ها را بررسی کنیم (و توجه داشته باشید که این فهرست شامل موارد اضافی است که توسط دکمه “More” نشان داده شده است):

  • Enter formatting for number: می توانید به جای شماره، یک متن را تایپ کنید. همچنین برای تغییر فونت مورد استفاده برای آن سطح، روی دکمه “Font” در سمت راست آن کلیک کنید.
  • Number style for this level: برای تغییر Style شماره های سطحتان از این کشوی بازشو استفاده کنید. می توانید آن را به شماره یا بولت تغییر دهید. حتی می توانید از این طریق بولت ها را در لیست شماره گذاری شده وارد کنید (یا برعکس).
  • Include level number from: با استفاده از این لیست کشویی، می توانید زیرشاخه های هر سطح را شماره گذاری کنید. این گزینه به شما امکان می دهد شماره های خط مانند 1٫1 یا 1٫1٫1 و غیره را ایجاد کنید.
  • Start at: شماره یا حرف مورد نظر برای شروع شماره گذاری را انتخاب کنید. به عنوان مثال می توانید شماره گذاری را به جای عدد 1 از عدد 5 شروع کنید.
  • Restart list after: با استفاده از این گزینه می توانید پس از رسیدن به یک شماره یا حرف خاص، فهرست را مجدداً شماره گذاری کنید.
  • Position: از تنظیمات موجود در قسمت “Position” استفاده کنید تا سطح عدد انتخاب شده را تراز کنید و یا برجسته کنید. همچنین می توانید بر روی دکمه “Set For All Levels” کلیک کنید تا کل فهرستتان تراز و برجسته شود. همچنین می توانید انتخاب کنید که خط هایتان با فشار دادن کلید tab (البته به صورت پیش فرض روی tab تنظیم شده، می توانید کلید این پیش فرض را تغییر دهید)، space و …به طور خودکار شماره گذاری شوند و یا می توانید کاری کنید که با هیچ کلیدی شماره گذاری نشوند.

C:UsersPCDesktop2018-06-21-2.png.pagespeed.ce.q244IcxYhM.png

در قسمت بالا سمت راست پنجره، چند گزینه دیگر پیدا خواهید کرد، از جمله:

  • Apply changes to: انتخاب کنید که تغییرات در کجای فهرستتان اعمال شود. می توانید کل فهرست را انتخاب کنید، یا انتخاب کنید که تغییرات از جایی که مکان نمای شما در فهرست قرار می گیرد اعمال شوند، یا اینکه فقط بر روی سطحی که انتخاب کرده اید اعمال شوند.
  • Link level to style: از این کشوی بازشو برای پیوند دادن سطح انتخاب شده با یک style (سبک) استفاده کنید، این Style می تواند متعلق به ورد باشد یا اینکه Style ساخته شده خودتان باشد. این گزینه برای ارتباط سطوح با Style های heading بسیار مفید است.
  • Level to show in gallery: این منوی کشویی به شما امکان می دهد سطح فهرستی را که در سربرگ Home وجود دارد را انتخاب کنید. در واقع، گزینه بسیار مفیدی نیست و معمولاً بهتر است آن را به صورت پیش فرض بر روی Level 1 باقی بگذارید.
  • ListNum field list name: از این قسمت استفاده کنید تا یک سطح با نامی خاص را با عملکرد LISTNUM در Word پیوند دهید. این کار برای تولید توابع در فهرست مفید است.

C:UsersPCDesktop2018-06-21-3.png.pagespeed.ce.uTdj2zo1qB.png

پس از ایجاد تغییر در یک سطح خاص در یک فهرست، باید همان فرایند را برای هر سطوح دیگرش تکرار کنید. به عبارتی یک سطح را انتخاب کنید، تغییرات خود را انجام دهید، سطح بعدی را انتخاب کنید، آن تغییرات را انجام دهید و ….

وقتی تمام تغییرات دلخواهتان را انتخاب کردید روی دکمه “OK” کلیک کنید تا این تغییرات بر روی فهرستتان اعمال شوند.

C:UsersPCDesktopximg_5b202a02c2afb.png.pagespeed.gp jp jw pj ws js rj rp rw ri cp md.ic.6tEq0Vyr_7.png

چطور Style جدیدی برای فهرست چند سطحی مان انتخاب کنیم؟

بعد از تنظیم فهرست چند سطحی، ممکن است بخواهید از همان قالب بندی برای فهرست های دیگر هم استفاده کنید – یا حتی همان فهرست ها را در سایر اسناد استفاده کنید. می توانید با تبدیل فهرست به یک Style این کار را انجام دهید.

مکان نمای خود را در هر نقطه از فهرستتان قرار دهید، منوی کشویی “Multilevel List” را باز کنید و این بار گزینه “Define New List Style” را انتخاب کنید.

C:UsersPCDesktopimg_5b202b528601e.png.pagespeed.ce.EWXybvOocW.png

در پنجره Define New List Style یک نام برای style جدید خود انتخاب کنید.

C:UsersPCDesktopx2018-06-21-4.png.pagespeed.gp jp jw pj ws js rj rp rw ri cp md.ic.jVO-y9QEZT.png

تعدادی گزینه برای قالب بندی در این پنجره می بینید. می توانید فونت، قالب بندی کاراکتر، نوع (شماره یا بولت) و چندین چیز دیگر را تغییر دهید. البته این کار ها را در هنگام تنظیم فهرست هم می توانید انجام دهید.

اگرچه با استفاده از این گزینه ها می توانید خیلی سریع یک style جدید ایجاد کنید (این کار برای وقتی که می خواهید یک style را از صفر تا صد سفارشی کنید خیلی مفید است) اما به شما توصیه می کنیم که وقت خود را هدر ندهید. در عوض می توانید فهرست جدیدتان را با استفاده از ابزار های قدرتمندی که در بخش قبلی معرفی کردیم سفارشی کنید، و سپس style خود را ایجاد کنید. با این کار style جدیدتان شامل کلیه موارد سفارشی سازی شما در فهرست قبلی است.

می توانید از style جدید برای سند فعلی یا در اسنادی که بعدا با آن ها کار می کنید استفاده کنید. به عبارتی می توانید در هنگام کار با اسناد دیگر هم به این style دسترسی داشته باشید. فقط کافی است یکی از دو گزینه ای که در تصویر پایین می بینید را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه only in this document این style فقط بر روی سند فعلی اعمال می شود. با انتخاب گزینه new document based on this template می توانید در اسناد دیگر هم از این style استفاده کنید.

C:UsersPCDesktopximg_5b202cfe6cddb.png.pagespeed.gp jp jw pj ws js rj rp rw ri cp md.ic.XWYQsM_mJO.png

هر کدام را که می خواهید انتخاب کنید و سپس برای ذخیره style جدید خود بر روی “OK” کلیک کنید.

می توانید هر زمان که بخواهید یک فهرست چند سطحی دیگر ایجاد کنید و آن style (یا هر style دیگری که ایجاد کرده اید) را از فهرستMultilevel List” انتخاب کنید.

C:UsersPCDesktop2018-06-21-5.png.pagespeed.ce.q8m_flCA_I.png

 

منبع : Sari Asan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا