آموزش کار با اکسل مقدماتی تا پیشرفتهعمومی

آموزش تابع شرطی if در اکسل به زبان کاملا ساده

تابع شرطی ایف

از عملکرد IF در اکسل برای ساخت خروجی های شرطی استفاده می شود.

دستور:

=IF(condition, value if TRUE, value if FALSE)

عبارت IF در اکسل شرایط را بررسی می کند و در صورت درست بودن (TRUE) و یا غلط بودن (FALSE)، مقدار مشخص شده را برای هر کدام از جواب ها بر می گرداند. در قسمت value if TRUE و value if FALSE، می توانید یک مقدار، متنی همراه با نقل قول ها، یک فرمول دیگر یا حتی if دیگری را (از دستور IF تو در تو استفاده کنید) قرار دهید.

توجه: در اکسل 2016 ، 2013 و 2010 می تواند حداکثر 64 دستور if تو در تو داشته باشید اما در اکسل 2007 تنها 7 if تو در تو می توانید داشته باشید.

بهترین چیز در مورد عبارت IF این است که می توانید نتایج TRUE و FALSE را شخصی سازی کنید و هر چیزی را در نتیجه خروجی نشان دهید. و این همان چیزی است که دقیقا به آن نیاز داریم. بیایید ببینیم چگونه می توانیم این کار را انجام دهیم…

مثال 1 برای دستور if:

فرض کنید یک لیست از افراد دارید. حالا فقط فرض کنید می خواهید بدانید که چه تعداد از آنها بزرگسال هستند و چند نفر از آن ها زیر سن قانونی هستند.

این طور حساب می کنیم که افرادی که سن آنها از 19 سال بیشتر است بزرگسالاند و کمتر از 19 سال سن را زیر سن قانونی در نظر می گیریم.

C:UsersPCDesktopunnamed-31.png

در سلول C2 این عبارت شرطی را بنویسید و آن را به پایین بکشید:

=IF(B2>19,”Adult”,”Minor”)

در اینجا نرم افزار اکسل به سادگی بررسی می کند که آیا مقدار سلول B2 از 19 بیشتر است یا نه. از آنجا که از 19 بیشتر است، adult(بزرگسال) را در C2 نشان می دهد. و همین کار را برای بقیه سلول ها انجام می دهد. سرانجام، نتیجه کار ما تصویر پایین می شود:

این یک مثال ساده از عملکرد تابع IF در اکسل بود. با این حال، در اکثر مواقع به IF تو در تو و یا ترکیبی از تابع if با سایر توابع نیاز دارید.

بیایید مثال دیگری از تابع IF را با هم ببینیم.

مثال 2: if های تو در تو برای بررسی شرایط متعدد

فرض کنید در یک لیست مشخص، باید مشخص کنید که دانش آموز بزرگسال است یا “نوجوان یا بچه”. و اگر سنش کم باشد ، می توان گفت او یک نوجوان (بین 13 تا 19 سال) یا کودک (زیر 13 سال) است.

C:UsersPCDesktopunnamed-15.png

خب کاری که اینجا باید انجام دهیم این است:

باید مشخص کنیم اگر سن دانش آموزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا